Master Of Cake İstanbul 2018’de, Azerbaycanlı Sanan Pashayev 5 Dalda Birinci Oldu

 Bu yıl dördüncüsü gerçekleşen uluslararası pastacılık ve çikolatacılık festivali 2018 kapsamında gerçekleştirilen ”master of cake İstanbul” pasta yarışması sonuçları belli oldu. Festival kapsamında 16 kategoride yapılan yarışmada Azerbaycan’dan katılan Sanan Pashayev tüm kategorilerde verilen ödülleri neredeyse tek başına kazanarak bir rekora imza attı. Türkiye ve yurtdışından katılımcıların birbirinden güzel eserlerinin yer aldığı yarışmanın yanı sıra yapılan showlar ve ücretsiz eğitimlerin olduğu festival, profesyonellerin yanı sıra pasta ve çikolata severler tarafından yoğun ilgi gördü. 

 

Samsunlu Yöneticiler, Sanayiciler ve İş adamları Derneği SAYSİAD’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslar arası pastacılık ve çikolatacılık festivali 2018 – Master Of Cake İstanbul kapsamında yapılan pasta yarışması sonuçlandı. Bu yıl 200 eserin katıldığı yarışmadaki eserlerin 50’si yabancı katılımcılara ait.

Rita Dascenzo(İtalya), Jeton Taravari(Makedonya), Tuba Geçkil (Türkiye), Bayram Özrek(Türkiye), Özlem Suryürekli (Türkiye), Zihni Türksel(KKTC) ve başkan Daniel Dieguez’in (İspanya) oluşturduğu büyük jüri, Master Of Cake İstanbul Yarışmasında neredeyse tüm ödüllere Azerbaycanlı yarışmacı Sanan Pashayev’i layık gördü.

 

Buna göre; Yarışmanın ödül rekortmeni olan Sanan Pashayev 7 bin tl.nakit ödülü ,  Lüksemburg’da gerçekleşecek dünya kupasının verildiği uluslararası GASTRONOMİ yarışmasına katılım hakkı ve 5 kategoride birinci geldiği için “ Best in Show ödülünü almaya hak kazandı.  Bunun dışında Elif doğan- Çiçek aranjmanı kategorisinde, Yunuscan Çubukçu-kutlama pastaları kategorisinde, Nasır Kaya- Pasta tasarım kategorisinde ve Yasemin Benli-yöresel lezzetler kategorilerinde Altın madalyayı almaya hak kazandılar. Bunun dışında her kategorinin birincilerine ise ödül olarak çeyrek altın verildi.

 

Daha önce Samsun ve Ankara’da düzenlenen organizasyonda, uluslararası şeflerin gösterilerinin yanı sıra ilk kez bir festivalde canlı yarışmalar, İtalyan pasta şefi Rita Dascenzo tarafından “doğru çiçek aranjmanı nasıl yapılır? Başlıklı seminer ve ayrıca ücretsiz büst eğitim atölye çalışmalarına yer verildi.

 

Güzel ve Çirkin Temalı Devasa Çikolata

Festivalde Dünyaca ünlü cake artist Daniel Dieguez ile Türkiye’nin ünlü şeflerinden Tuba Geçkil birlikte 2 gün süren güzel ve çirkin temasıyla çok özel bir pasta show performansını gerçekleştirdiler. Festivalin bitiminde her iki sanatçı bitirdikleri konsept eserlerini ziyaretçilere dilim dilim tattırdılar. Milli takım şeflerinden Ebru Savaş, Nurcan Özkara ve Rita Dascenzo ise 3 büyük pasta yapımını gösteri halinde gerçekleştirdi.

 

Galada Bir Sürpriz ve Bir İlk!

Festivalin gala gecesinde yine Türkiye’de bir ilke imza atıldı.  Pasta şefleri Ebru Savaş ve Nilay Bektaş Mağaralı hazırladıkları “Atatürk’ün Samsun’a çıkışının” canlandırıldığı Atatürk pastası, açık artırmada satılarak geliri şehit ailelerine bağışlandı.

Master Of Cake İstanbul 2018 Festivalinin kurucu koordinatörü Zümra Uludoğan festivale gösterlen yoğun ilgiden dolayı çok mutlu olduklarını dile getirerek “Bundan sonraki festivallerimiz 2018 mayıs ayında Samsun’da, Eylül ayında Ankara’da, Aralık ayında İzmir’de ve 2019 yılı mayıs ayında ise yine Samsun’da uluslar arası olarak gerçekleştirilecek. Tüm pasta ve çikolataseverler ile profesyonelleri bekliyoruz” dedi.